Ürünlerin Silolara Taşınmasında Karşılaşılan Günlük Sorunlar

Kuru yem, tahıl veya un gibi benzer ürünleri üreten ve işleyen firmalar için, ürünün depolama silolarına taşınması tuzaklarla dolu bir süreçtir. Aslında bu ürünler doğası gereği çok tozludur ve kaçınılmaz olarak üzerinde işlendikleri malzemeleri kirletme veya onları depolama silolarına taşıyan tüplerdeki vidayı tıkama eğilimindedir.

Yem tozu veya küçük düzensiz parçalar üretim faaliyetini çok sık engeller ve yavaşlatır.Bu da zaman açısından ve dolayısıyla ekonomik açıdan hesaplanamayacak zararlara neden olabilir.

Bu sektörde çalışanlar, helezon tıkanması nedeniyle silo yükleme borularını temizlemek için günde en az bir kez üretim döngüsünü durdurmanın ne anlama geldiğini bilir.

Aceleci Temizlik Yöntemlerinden Vazgeçmenin Zamanı Geldi

Mobil elektrikli süpürge veya basınçlı hava; kullanımı kolay olmayan yorucu temizleme sistemleridir.Ne yazık ki bu iki sistem sektördeki fabrikalarda yaygın olarak kullanılıyor. Bu iki sistem sadece sorunu anlık olarak gideriyor, ancak kesinlikle ortadan kaldıran bir çözümü temsil etmiyorlar.

Örneğin basınçlı hava, makineleri tıkayan tozu hareket ettiriyor, ancak ortadan kaldırmıyor. Toz farklı yerlere uçuşuyor, bir kısmı da daha sonra tekrar geri geliyor. Daha da kötüsü, hareketlenen toz operatörlerin kendileri tarafından da solunuyor.

Tekerlekli elektrikli süpürge ise taşınması yorucudur ve üstelik çektiği havayı ortama geri verdiğinden mikro tozları gideremez, tekrar ortama verir.

MERVAKS Otomatik Boşaltmalı Toz Ayırıcıları Öneriyor

MERVAKS Merkezi vakum sistemi bu sektörde çalışanlar için kesin çözümdür. Merkezi vakum ünitesinin, belirlenmiş bir odaya veya fabrika dışında istenilen yere kurulabilme imkânı, atık malzeme, toz ve mikro tozların ortadan kaldırılmasını garanti altına almaktadır.

Böylece silolara ürün taşıma boruları gibi makineler hızlı ve derinlemesine temizlenir. İyi yapılan temizlik, günlük aktivitenin toz nedeniyle kesintiye uğramasını önler.

Sadece bu da değil, merkezi vakum sistemine siklonik bir ayırıcı ve otomatik tahliye ilave edilirse daha da fayda sağlanır. Bir yandan siklonik ayırıcı ile merkezi vakum ünitesinin filtresi korunur,  bakım maliyetlerini büyük ölçüde azaltır, diğer yandan otomatik boşaltma ile büyük miktarlarda malzeme tam bir özerklik içinde yönetilir. Geri kazanılabilen malzeme, israfı azaltır ve maliyetleri optimize eder.

SON HABERLER:

Gıda Tesisleri

Sıcak Fırınların Temizlenmesi

Fırınların soğumasını beklemeye gerek yoktur. Yalıtımlı temizlik seti sayesinde fırınlar sıcakken de temizlik yapılabilir. Böylece iki üretim arasında beklemeye gerek kalmaz. Operatör fırın sıcakken de

DEVAMINI OKU

İLETİŞİM FORMU