İnsan Organizması ve Gürültü

Her insan gün boyunca az ya da çok yüksek sese maruz kalır.Örneğin yüksek sesli müzik çalarken. Bu stresli bir sestir.Ancak stresli seslere uzun süre maruz kalmak, işitme duyusunda ve genel olarak vücutta uzun süreli hasara neden olur.

Daha detaya inersek insanın işitebileceği ses aralığı 16 ila 16.000 hertz arasındadır.

Bu spektrumdaki sesler çoğu insan tarafından duyulabilir. İnfrases, frekansı 16 – 20 Hz’nin altında olan ve dolayısıyla insanın işitme eşiğinin altında olan uzun ses dalgalarını ifade eder. İnsan kulağı bu son derece düşük seslere karşı neredeyse duyarsızdır.

İnfrasound ile karşılaştırıldığında ultrason 16.000 Hz’den başlayan frekansları içerir. Yankı sondajı, kaynak ve tartarın çıkarılması, yoğunluk ve mesafe ölçümünden elektrikli sonik diş fırçalama, ultrason ve piezoelektrik kemik cerrahisine kadar birçok teknik ve tıbbi (dişçilik) uygulamada kullanılır.

Ne Kadar Süre Maruz Kalındığı Önemlidir

Yüksek ses basıncı, hangi düzeyde maruz kalındığında sağlığı tehlikeye sokar? Her zehirli şeyde olduğu gibi gürültü için de aynı şey geçerlidir. Miktar ne kadar büyükse, hasar da o kadar büyük olur! Kulakların gürültü kaynağına maruz kalma süresi ve yoğunluğuna bağlı olarak insanın fiziksel ve/veya zihinsel sağlığı tehlikeye girebilir ve sağlık zarar görebilir.

Uzun süre (günde 8 saat) 85db sese maruz kalındığında dinlenme süresi de kısa ise kalıcı işitme hasarı tehlikesinin bulunduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Bu nedenle sürekli ses seviyesi 80 dB’in (düşük eylem değeri olarak bilinen değer) üzerindeyse çalışanın bireysel gürültü koruma önlemlerini alması gerekir. 85 dB’lik  (üst eylem değeri) ses seviyesinden itibaren işçinin işitme koruması takması zorunludur.

Laboratuvardaki Gürültü Kaynakları ve Merkezi Vakum Sistemi

Diş laboratuvarında çalışanlar için, çalışır durumdaki el aleti ve türbine üflenen basınç gibi işitme stresinin birçok nedeni vardır. Birkaç örnek vermek gerekirse: İskelet protezlerin bitirilmesi sırasındaki seviye yaklaşık 86 dB(A), buharlayıcıda 90 dB(A)’yı aşabiliyor ve basınçlı hava jeti 105 dB(A)’ya ulaşabiliyor.

Bu gürültü seviyelerine maruz kalma, işçiler için yalnızca uzun vadeli fiziksel hasara değil aynı zamanda sürekli bir stres durumuna da işaret eder: Vücudun adrenalin, noradrenalin ve kortizol gibi hormonları salması;artan kan basıncı; konsantre olma yeteneğinde ve dolayısıyla iş kalitesinde azalma. Kalıcı maruz kalma ayrıca baş ağrılarına, kas gerginliğine, mide-bağırsak bozukluklarına veya uykusuzluğa neden olabilir.

MERVAKS Merkezi vakum sisteminde, motor özel bir teknik odaya monte edildiği için gürültü yoktur. Ayrıca, emiş gücü ayarlanabildiği için uygun güçle tozun emilmesini sağlar ve  çalışanların akustik sisteminin korunmasına önemli ölçüde katkıda bulunur.

SON HABERLER:

Gıda Tesisleri

Sıcak Fırınların Temizlenmesi

Fırınların soğumasını beklemeye gerek yoktur. Yalıtımlı temizlik seti sayesinde fırınlar sıcakken de temizlik yapılabilir. Böylece iki üretim arasında beklemeye gerek kalmaz. Operatör fırın sıcakken de

DEVAMINI OKU

İLETİŞİM FORMU