Onları Nasıl Tanıyabiliriz

Seyahat etmeyi ve otellere sık sık gitmeyi sevenler için herkesin kaçınmak isteyeceği bir sorun sinir bozucu küçük yaratıklardır.Vücudumuzu sokmaları son derece sinir bozucu  ve en kötü düşmanınız için bile isteyemeyeceğiniz bir deneyimdir.

Bu sinir bozucu küçük yaratıklar, insanların veya diğer sıcakkanlı hayvanların bulunduğu ortamlarda saklanmayı ve çoğalmayı seven küçük tahtakurularıdır.

Bir otel odasındaki yatakta, şiltenin kıvrımlarında, yatak çıtalarının ahşap kısımlarında ve hatta giysilerde bile bulunabilirler.

Isırıklar kolayca tanınabilir, başlangıçta sıradan bir sivrisineğinkine çok benzerler, tek farkı genellikle 3’lü gruplar halinde, hepsi sıra halindedir, bunun nedeni yetişkin tahtakurularının 3 kez ısırması ve çok az hareket etmesidir.

Neden Daha Çok Otellerde Bulunur

Tahtakuruları, içine sığındıkları nesneleri insanların bir yerden bir yere taşımaları sayesinde seyahat eder.Bu nedenle 5 yıldızlı otellerden pansiyonlara kadar her türlü binada bulunabilen bir böcektir.Birinin onu taşıması yeterli.

Genellikle belirli bir ortamda parazitin varlığını tespit ettiğimizde hijyen eksikliğinden kaynaklandığını düşünürüz. Kir ve temizlik eksikliği aslında hamamböceği ve fare gibi zararlıların varlığını kolaylaştırabilir, ancak tahtakuruları için durum biraz farklıdır.

Tahtakurularının otel gibi yapıları tercih etmesinin sebebi, buralara gelen insan sayısının fazla olmasıdır.

Bu böcekler kanla beslenir ve ana hedefleri insanlardır. Bir otel odası, saldırmak için ideal bir yeri temsil eder, çünkü insanlar çoğunlukla geceleri dinlenmek için orada bulunur ve tahtakuruları gece saatlerinde aktiftir.

Kaçınılması Gereken Hatalar ve Bunları Ortadan Kaldıracak Çözüm

Tahta kurularla mücadelede  böcek ilaçlarının kullanımı, insanlar için çok etkili ve toksik olmadığı için önerilmemektedir.

Ancak ısı kullanımı etkili olabilir. Etkili bir ısıl işlem elde etmek için çok fazla dikkat ve çok yüksek sıcaklıklar üretebilen özel ekipmanların kullanımını gerekir.

Bu da maliyetli ve uygulanması kolay olmayan bir yöntemdir.   

Merkezi vakum sistemi iyi bir çözümdür. Halılar, zeminler, döşemeli mobilyalar, yatakların çerçevesi, yatakların altı, yatakların bacaklarının etrafı ve odadaki herhangi bir çatlak dikkatlice süpürüldüğünde bazı tahtakurularını ortadan kaldırabilir.

Vakumlama, tüm olası tahtakurularını, hatta larvalarını ve yumurtalarını (yerleştirildikleri yarıklara sıkı bir şekilde yapışmıştır) ortadan kaldıramayacaktır, ancak olası koloniyi önemli ölçüde azaltacaktır.

Tahtakuruları geleneksel elektrik süpürgeleri ile süpürüldüğünde çöp haznesinin sık sık temizlenmesi gerekir. Ancak, Merkezi Vakum Sistemi tüm kir ve atıkları tek bir noktada topladığı ve geniş bir çöp haznesine sahip olduğu için böyle bir sorun olmaz.

SON HABERLER:

Gıda Tesisleri

Sıcak Fırınların Temizlenmesi

Fırınların soğumasını beklemeye gerek yoktur. Yalıtımlı temizlik seti sayesinde fırınlar sıcakken de temizlik yapılabilir. Böylece iki üretim arasında beklemeye gerek kalmaz. Operatör fırın sıcakken de

DEVAMINI OKU

İLETİŞİM FORMU