Tarihsel Olarak Kanıtlanmış Bir Meslek Hastalığı

Fırıncı astımı, gıda sektöründe tarihsel olarak kanıtlanmış meslek hastalıklarından biridir ve her türlü un tozuna maruz kalan tüm çalışanları ilgilendirmektedir.

Bu patoloji genellikle, alerjik bir rahatsızlığı olan kişilerde daha da etkisini gösteren, unun solunmasından kaynaklanan hafif bir astım formunu içerir. Ayrıca çeşitli araştırmalara göre işe bağlı astım, işyerinde en sık görülen solunum yolu hastalığıdır.

Fırıncı astımı ana semptomları;

  • Rinit
  • Dispne (nefes darlığı, hava açlığı)
  • Konjonktivit (kaşıntılı gözler)

Ana Riskler

Bir fırında veya unların işlendiği herhangi bir ortamda riskin nedenleri farklıdır.

Spesifik riskler fırının türüne, tesisin yapısına, mevcut makinelere, ayrıca kullanılan veya üretilen maddelere göre değişir. Fırınlarda çalışan işçiler için risk önleme kılavuzlarında en sık sıralanan riskler;

  • Unun solunması,
  • Yüklerin elle taşınması,
  • Tekrarlayan hareketler ve mikro iklimdir.

Çeşitli araştırmalara göre en fazla maruz kalanlar; hamur hazırlama bölümünde çalışanlar ve temiz olmayan ortamlarda çalışanlardır.

Riskler arasında, un tozunun ortamdan uzaklaştırılması da vardır. Yeterli güvenlik önlemleri alınmadığında un tozu, emiş sistemlerindeki hava akımlarıyla temas ettiğinde şiddetli patlamalara yol açabilmektedir.

Fırıncı Astımının Önlenmesi

Un tozuna maruz kalmanın neden olduğu bir patolojinin önlenmesinde havalandırma sisteminin (küçük zanaatkar atölyelerinde genellikle bulunmaz) oluşturulmasının hayati önem taşıdığı açıktır. Sağlık ve güvenliğin korunmasına ilişkin kanuna göre, eğer havalandırma sistemi kurulu ise sistemin her zaman çalışır durumda tutulması gerekir.

Ayrıca toz patlaması riskini ortadan kaldırabilecek kapasitede elektrikli süpürgesi kullanmanın ne kadar önemli olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Sonuçta fırıncı astımı, her şeyden önce ortamdaki hava içinde bulunan tortu ve kirin çalışanlar tarafından teneffüs edildiğinde oluştuğu için, tortu ve kirin işyerinden yeterince uzaklaştırılması ve iç hava kalitesinin iyileştirilmesi ile önlenebilir.

Bu bakımdan emiş sistemleri fırın temizliğinde de oldukça önemlidir çünkü çalışanların kanserojen kalıntılar açısından zengin tozları solumasını engeller.

Un tozuna maruz kalmayı azaltmaya yönelik diğer önlemler arasında çalışma yüzeyinin temizlenmesi, iş kıyafetlerinin sivil kıyafetlerden ayrılması ve un torbasının boşaltılıp çalkalanması yer alıyor.

Bir fırında riskin nedenleri çeşitlidir, ancak biraz dikkat ve önleme ile patolojiler ortadan kaldırılabilir veya en azından hafifletilebilir.

SON HABERLER:

Gıda Tesisleri

Sıcak Fırınların Temizlenmesi

Fırınların soğumasını beklemeye gerek yoktur. Yalıtımlı temizlik seti sayesinde fırınlar sıcakken de temizlik yapılabilir. Böylece iki üretim arasında beklemeye gerek kalmaz. Operatör fırın sıcakken de

DEVAMINI OKU

İLETİŞİM FORMU