Solunum sistemini etkileyen bir bakteri

Legionella , değişen şiddet derecelerinde solunum yolu enfeksiyonuna neden olabilen bir bakteridir . Bu bakteri vücuda girdiğinde iyi huylu bir grip benzeri hafif bir rahatsızlığa yol açabileceği gibi, en kötü vakalarda ölüm oranı %10-15 arasında değişen zatürreye de (lejyonelloz) yol açabilir.

Enfeksiyonun kaynağı çevredir. Aslında bu bakteri şehir borularından ve binaların su sistemlerinden yayılır. Mikroorganizma, küçük nebulize su partikülleri (aerosoller) tarafından taşınır ve üst solunum yollarının mukoza zarlarından kolayca solunabilir.

Durgunluk koşulları, kabuklanma, çökelti ve biyofilmlerin (yani organik bir matrikse batırılmış mikroorganizmalardan oluşan bir film) varlığı Legionella’nın çoğalması için elverişlidir.Kısacası bu bakteri kirli ortamlarda çoğalır.

Salgın nasıl önlenir

Spor salonları ve yüzme havuzları gibi tesislerin soyunma odaları, ortak tuvalet ve duşları Legionelle bakterisinin olması yüksek alanlardır, bakteri bu alanlardan teneffüs edilen hava yoluyla yayılır. Ayrıca klima ve ısıtma sistemlerinin filtreleri eskimiş ve kirlenmişse buralardan da yayılabilir. Müşterilerin, sporcuların ve tesis personelinin sağlığı için temiz bir çevreye ihtiyacı vardır.

Önlem olarak; düzenli su numunesi alınıp kontrol edilmesi, dezenfeksiyon işlemlerinin doğru ve zamanında yapılması, tesislerde kullanılan sistemlerin bakımlarının düzenli yapılması gerekir. Ayrıca tesislerin temizliği de salgının önlenmesinde temel bir rol oynar. Kurumuş Legionella bakterisi toz haline gelerek hava kanalları vasıtası ile kolayca yayılabilir. Bu nedenle bu alanların ıslak-kuru vakumla temizlenmesi önemlidir.

Spor salonları veya yüzme havuzları gibi tesislerin MERVAKS  merkezi vakum sistemi ile donatılması , yalnızca tozu değil, sıvı artıkları da ortadan kaldırarak tüm yüzeylerin derinlemesine temizlenmesini sağlar.

SON HABERLER:

Gıda Tesisleri

Sıcak Fırınların Temizlenmesi

Fırınların soğumasını beklemeye gerek yoktur. Yalıtımlı temizlik seti sayesinde fırınlar sıcakken de temizlik yapılabilir. Böylece iki üretim arasında beklemeye gerek kalmaz. Operatör fırın sıcakken de

DEVAMINI OKU

İLETİŞİM FORMU