Endüstriyel tesisler birçok yönü olan bir sektördür

Üretim tesisleri; hayvansal veya bitkisel çok sayıda ham maddenin (ahşap, kağıt, pamuk, yün, ipek vb. gibi) dönüştürülmesiyle ilgili iş faaliyetlerini içerir. Bu ham maddeler arasında işçilerin sağlığını tehdit edecek “biyolojik etkenler” de vardır. Bu hususun çalışanların sağlığı için yapılacak risk analizi sırasında  değerlendirmeye alınması gerekir.

Ham maddelere ilave olarak diğer biyolojik tehlike kaynakları, sirküle edilen su ve kontamine olabilen çevresel tozdur. Tozların içinde alerjik etkilere sahip, mikropların,küflerın veya eklembacaklıların dışkı parçacıkları bulunur. Çalışanlar, tozla temas ettiğinde  veya soluduğunda alerjik etkilere maruz kalır.

 

 

Biyolojik etkenlerin neden olduğu hasarlar

İşyerlerinde bulunan biyolojik etkenler, ister ham maddelerin bir parçası olsun, ister bakteriyel veya fungal yapıdaki kirleticiler olsun, toksik, tahriş edici veya alerjen etkilere sahip olabilir.

Örneğin, bazı mikrofungus Aspergillus türleri, küçük konsantrasyonlarda dahi gastrointestinal lezyonlara neden olabilen veya merkezi sinir sistemi üzerinde toksik etkilere sahip olan mikotoksinler üretir. Aspergillus flavus tarafından üretilen bir mikotoksin olan aflatoksin de karaciğer kanseri ile pozitif olarak ilişkilendirilmiştir.

Hayvansal kökenli ürünleri işleyen endüstrilerde (örneğin tabaklama endüstrileri), özellikle işlemenin ilk aşamalarında, yüksek mikrobiyal konsantrasyonların gelişimi için uygun substratları olan ham maddelerin mevcudiyeti ile biyolojik etkilere maruz kalma riski artar.

Sağlık üzerinde, cilt mantarı, solunum yollarında veya ciltte tahriş,  hatta sistemik enfeksiyon (şarbon, tularemi, tetenaz ) gibi etkileri olabilir. 

Verimli üretim için temizliğin rolü

Üretim tesisleri; ülkemizin önde gelen ve en gelişmiş sektörlerinden biridir. Yapılan işlemler büyük bir düzen ve titizlik gerektirmektedir.

Verimli ve performanslı bir üretim sürecine sahip olmak için her şeyden önce çalışanların güvenli bir ortamda çalışmasını sağlamak gerekir. Bunun için, yüzeylerin ve ortamların doğru bir şekilde temizlenmesi gerekir.

Mümkün olan en iyi koşulları sağlamak için küçük laboratuvarlardan büyük şirketlere kadar her alanı temiz ve sterilize etmek çok önemlidir .

 

SON HABERLER:

Gıda Tesisleri

Sıcak Fırınların Temizlenmesi

Fırınların soğumasını beklemeye gerek yoktur. Yalıtımlı temizlik seti sayesinde fırınlar sıcakken de temizlik yapılabilir. Böylece iki üretim arasında beklemeye gerek kalmaz. Operatör fırın sıcakken de

DEVAMINI OKU

İLETİŞİM FORMU