Dünya Sağlık Örgütü için güvenlik eşiği aşıldı

DSÖ tarafından yayınlanan en son hava kalitesi raporuna göre dünya nüfusunun neredeyse tamamı (%99) DSÖ’nün önerdiği hava kalitesi limitlerinin altında hava soluyor ve sağlıkları tehdit ediliyor.

DSÖ raporuna göre, Avrupa’da üretilen tüm atıkların 1/3’ünden fazlasını, küresel kirliliğin %39’u nu toksik ve zararlı inşaat atıkların oluşturduğunu göstermektedir. 

İnşaat aynı zamanda küresel elektriğin %36’sını ve küresel içme suyu tüketiminin 1/3’ünü tüketmektedir. Aynı zamanda günde 35 hektar toprağı tarım alanından çıkararak iklim değişikliğini de hızlandırmaktadır. Çimento endüstrisine yakın yerleşim alanlarında da kanser riski gün geçtikçe artış göstermektedir. 

Bulgular, DSÖ’yü fosil yakıtların kullanımını sınırlama ve hava kirliliği seviyelerini azaltmak için başka somut önlemler almanın önemini vurgulamaya sevk etmiştir.

DSÖ, hava kalitesini ve sağlığı iyileştirmek için hükümetlere talimat veriyor

Bazı hükümetler hava kalitesini iyileştirmek için önlemler alıyor, ancak DSÖ aşağıdaki hususlar için eylemlerin hızlandırılması çağrısında bulunuyor:

  • En son DSÖ hava kalitesi yönergelerine göre ulusal hava kalitesi standartlarını kabul edin veya gözden geçirin ve uygulayın
  • Hava kalitesini izleyin ve hava kirliliği kaynaklarını belirleyin
  • Yemek pişirme, ısıtma ve aydınlatma için temiz ev enerjisi kullanımına geçişi destekleyin
  • Enerji tasarruflu konutlara ve enerji üretimine yatırım yapın
  • Endüstriyel ve kentsel atık yönetimini iyileştirin
  • Sağlık çalışanı müfredatına hava kirliliğini de dahil edin ve sağlık sektörünün katılımı için araçlar sağlayın.

İzlemenin İyileştirilmesi Gerekiyor

Hava kirliliğine en çok maruz kalanlar düşük ve orta gelirli ülkelerde yaşayanlardır. Bu ülkeler hava kalitesi ölçümü en az yapılanlardır, ancak bu durum gün geçtikçe iyileşmektedir.

Kuzey Amerika ve bir dereceye kadar Avrupa en kapsamlı hava kalitesi verilerine sahip ülkeler olmaya devam ediyor. Birçok düşük ve orta gelirli ülkede PM 2,5 ölçümleri henüz mevcut olmasa da, 2018’deki veri tabanı güncellemesinde, bu ülkelerde hava kalitesinin izlendiği 1500 insani yerleşim alanı, veri tabanının güncellemesinde büyük gelişmeler gördüler.

SON HABERLER:

Gıda Tesisleri

Sıcak Fırınların Temizlenmesi

Fırınların soğumasını beklemeye gerek yoktur. Yalıtımlı temizlik seti sayesinde fırınlar sıcakken de temizlik yapılabilir. Böylece iki üretim arasında beklemeye gerek kalmaz. Operatör fırın sıcakken de

DEVAMINI OKU

İLETİŞİM FORMU