Bir veteriner kliniğindeki başlıca sağlık riskleri

Bir veteriner kliniğinde odaların ve ekipmanın etkili bir şekilde temizlenmesi, veterinerlik sektöründe yaygın olan üç tür riskten kaçınmaya yardımcı olur: Bunlar; kimyasal, biyolojik ve fiziksel risklerdir.

Kimyasal riskler, yüzeyleri temizlemek için kullanılan ürünler ve hayvanları tedavi etmek için kullanılan ürünlerin bıraktığı kalıntılarla bağlantılıdır. Bu bakımdan vakum sisteminin kullanılması, temizlik ürünlerinin kullanımını büyük ölçüde azaltacağı için bu riski de büyük ölçüde azaltmaktadır.

Biyolojik riskler, çeşitli patolojilere sahip hayvanların ve sağlığa zararlı diğer maddelerin varlığı nedeniyle çevreye salınan mikroorganizmalar ve virüslerle temas etme olasılığı ile bağlantılıdır.

Fiziksel riskler ise ayakta tedavi sırasında kullanılan aletler ve hayvan ısırma ve tırmalamaları sonucu oluşan yaralarla ilgilidir. Fiziksel riskin biyolojik riski önemli ölçüde artırdığı da vurgulanmalıdır : aslında yaralı bir veterinerin zararlı mikroorganizmalarla doğrudan temasa geçmesi daha olasıdır.

Hastalık ve enfeksiyonu önlemek için sağlıklı bir ortam

Veteriner kliniklerinde yüksek bir temizlik ve hijyen standardının sağlanması, hayvanların ziyaretler sırasında enfeksiyon kapma veya ameliyat sonrası komplikasyonlara yakalanma riskini önemli ölçüde azaltmak için temel bir unsurdur .

Yüzeylerin ve aletlerin dezenfekte edilmesi ve vakumlanması, yalnızca çeşitli hastalıklardan potansiyel olarak etkilenebilecek evcil hayvanları değil, aynı zamanda tesise sık sık gelen tüm insanları da korur.

Sonuç olarak, ortamların uygun şekilde sanitasyonu, tesislerin patojenlerden ve kokulardan arındırılmasını sağlayarak, müşteri tarafında veteriner kliniğinde güvenlik ve güvenin artmasıyla hijyen algısını artırır .

SON HABERLER:

Diş Laboratuvarı

Yüksek Alan Temizliği Daha Kolay

Klasik “Riskli” yüksek alan temizliği Klasik yüksek alan temizliğinde, merdiven,forklift yada vinç ile yükselerek temizlenecek alan ulaşılıyor. Bu şekilde yapılan temizlikte daha fazla personel kullanılıyor,

DEVAMINI OKU

İLETİŞİM FORMU