Servislerde hijyen ve hava değişiminin önemi

Popüler inanışın aksine, hava kirliliğinin tek nedeni egzoz gazları değildir. Nitekim çeşitli araştırmalara göre karayollarındaki trafik kirliliğinin %55 kadarı egzoz gazları dışındaki partiküllerden, bu kirliliğin yaklaşık %20’si ise aracın yavaşlamak için kullandığı fren mekanizmasındaki balatalardan çıkan demir tozu partiküllerinden kaynaklanmaktadır. Bu toz daha sonra yükselir, havaya karışır,  solunduğunda ise akciğer hücrelerinin iltihaplanmasını tetikler.

Servislerde, frenlerden çıkan partikül madde, doğru olarak temizlenmezse orada çalışanların sağlığı için ciddi bir tehlike oluşturur.

Bunun dışında, servislerde yapılan çalışmalar sırasında, zehirli kimyasal maddelerle doğrudan veya dolaylı temas, akaryakıt için kullanılan petrolün, egzoz dumanındaki gazların ve ince tozların   solunması gibi riskler de vardır.

Bu nedenle servislerde; sürekli hava değişiminin sağlanması, kapalı oda ve mahallerin doğru bir şekilde havalandırılması gerekir. Sadece buda değil, çalışanların sağlığı için ortamdaki ince toz seviyesinin mümkün olduğunca düşürülmesi gerekir. Bunun için her servisin  yeterli bir emme sistemine sahip olması gereklir .

Yollardaki araç sayısının fazla olmasından kaynaklanan sorunlar

Günümüzde modern frenler zehirli malzemelerle yapıldığı için, frenlerin çıkardığı tozda zehirli metal parçacıklarla yüklüdür.

Yollardaki çok sayıdaki araç, fren tozu kirliliğini artırmaktadır. Bu durum kentlerde yaşayan ve çalışanları olumsuz yönde etkiletmekte, solunum yolu enfeksiyonlarını ve “şehir boğazı” olarak da adlandırılan boğazdaki hırıltı oranlarını yükseltmektedir. Servislerde çalışanlar için bu risk daha fazladır.

Bu nedenle servislerde toza maruz kalmayı azaltmak için MEGT (maske, eldiven, gözlük, tulum) kullanmak ve basınçlı hava kullanarak temizlik yapmaktan kaçınmak gerekir. Kesinlikle endüstriyel bir elektrikli süpürgenin kullanılması  tercih edilmelidir. 

Çözüm

Sonuç olarak, kaynak gazları ve dumanların etkisini azaltmak için merkezi emiş sistemleri de kullanılmalıdır. Bu bağlamda, MERVAKS Merkezi vakum sistemi , farklı uzunluklardaki esnek hortumu sayesinde geniş yüzeylerin de rahat bir şekilde temizlenmesine olanak sağladığından, servis sahibi olanlar için birinci sınıf bir çözümdür.

Özellikle RollFlex motorlu makara modeli;  hortumun, hem salınmasını hemde geri toplanmasını sağlayan motoru, tüm duvarlara uygun montaj aparatı ve her yere ulaşabilen 20 metre uzunluğunda hortuma sahiptir.

Ayrıca, merkezi vakum sistemine  siklonik bir ayırıcı ilave edilirse,vakumlanan  tozun %98’inden fazlasını filtreye ulaşmadan engelleyecek filtre ve bakım maliyetlerini azaltacaktır. 

SON HABERLER:

Depolar

Başüstü Alan Temizliği Daha Kolay

Klasik “Riskli” başüstü alan temizliği Klasik başüstü alan temizliğinde, merdiven,forklift yada vinç ile yükselerek temizlenecek alan ulaşılıyor. Bu şekilde yapılan temizlikte daha fazla personel kullanılıyor,

DEVAMINI OKU

TERCİH SEBEPLERİ

MERVAKS Merkezi vakum sistemini otelinize kurmak için 12 iyi tercih sebebi;

1.EMİŞ GÜCÜ YÜKSEKTİR

Geleneksel elektrik süpürgeleri ile kıyaslandığında 2-3 kat daha yüksek emiş gücü vardır. Halı, koltuk, kanepe ve yataklar derinlemesine temizlenir.

2. HİJYENİKTİR

MERVAKS Merkezi vakum sisteminde ağır hava bir egzoz kanalı vasıtasıyla yapı dışına verilir. Geleneksel süpürgelerle kıyaslandığında filtrelenemeyen küçük parçacıklar ortam içine değil, ortam dışına atılmış olur. Odalar derinlemesine temizlenir.

3. SAĞLIKLIDIR

Temizlik sırasında, solunum ve astım rahasızlığı olanlar etkilenmez. Temizlik sadece hortum ve aksesuarları ile yapıldığı için kullanıcıda bel ağrısı gibi fiziksel rahatsızlığa sebep olmaz.

4. SESSİZDİR

Vakum ünitesi yaşam mahallinden uzakta bir teknik odaya yerleştirildiği için temizlik sırasında herhangi bir ses duyulmaz, evde yaşayanlar ve komşular rahatsız olmaz.

5. KULLANIMI KOLAYDIR

Temizliğe başlamak için hortumun vakum prize takılması yeterlidir. Sistem yüksek emiş gücü ile kullanıma hazırdır.

6. PRATİKTİR

Temizlik sadece hortum (9-12m) ve aksesuarları kullanılarak yapılır. Tek bir noktadan 120 m2 bir alan çok hızlı bir şekilde temizlenebilir. 

7. GÜVENLİDİR

Sistemi kullanan kişinin elinde elektrikle temas etmesi muhtemel herhangi ürün bulunmaz,sadece temizlik hortumu ve aksesuarları bulunur.

Hortumun takıldığı vakum prizleri ise 12 Volt düşük gerilimle çalıştığı için kullanıcıya ve bu prizleri oyuncak olarak görecek çocuklara zarar vermez. Sistem kesinlikler güvenlidir.

8. DAYANIKLIDIR

Vakum ünitesinin motorları yoğun çalışmalarda bile bakım gerektirmez, sürekli (7/24) çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır.

Motorlara yılda bir defa (2-3 saati geçmeyen ) bakım yapılması yeterlidir. Uzun yıllar sorunsuz kullanılabilir.

9.TASARRUF SAĞLAR

Sistemin hafifliği, yüksek vakum gücü ve pratikliği, temizlik süresini önemli ölçüde azaltır. Geleneksel elektrik süpürgelerine kıyasla enerjiden ortalama % 30 tasarruf sağlar.

İLETİŞİM FORMU