Çok Yönlü Bir Sektörün Başarısı Temizliğe Bağlıdır

Tekstil-giyim sektörü, iplik ve kumaş üreten firmalardan, iç giyim, giyim ve ev tekstili imalatı yapan firmalara kadar uzanan bir üretim zincirini içermektedir.

Bu sektörde, üretim türü ne olursa olsun, operatörlerin güvenliğine yönelik en büyük riskler, esas olarak, kayar kumaş ruloları (kumaş sarma makineleri, sarma makineleri, aynalar vb.) gibi hareketli parçaların yakınında çalışma yapmakla bağlantılıdır. Kesme makinesi ve ekipmanlarının kullanılması, dikiş makinelerinin kullanılması, ütü presleri ile çalışılması hem makinenin basıncından hem de yüksek sıcaklıkta buhar akışının varlığından dolayı üst uzuvlara zarar verebilir.

Hammaddelerin ve yarı mamul ürünlerin depolama aşamalarındaki kaza riski, arabaların, taşıma ekipmanlarının yanlış organize edilmesi ile olabilir.

Kumaş Kesme Aşaması

Tekstil endüstrisinde, özellikle seri giysi üretiminde kumaş kesme aşaması, çalışma yüzeyinin ve kullanılan aletlerin sürekli temizlenmesini gerektirir.Bir kumaştan diğerine geçişte, üretim atıklarının operatörlerin sağlığı açısından risk oluşturmasını ve üretimde yavaşlamasını önlemek için temizlik ve düzen önemlidir.

Özellikle bu aşamada operatörlerin sağlığına gelebilecek olası zararlar şunlardır:

  • Parçaların yayılması ve kesilmesi sırasında oluşabilecek toz nedeniyle üst solunum yollarında, gözlerde ve ciltte tahriş,
  • Kesme işlemi için kullanılan makinelerin ürettiği sese sürekli maruz kalmak, ekstra işitsel bozuklukların başlamasına neden olabilir;
  • Üst ekstremitenin biyomekanik aşırı yüklenme patolojileri;
  • Kumaş rulolarını hareket ettirmek ve/veya kaldırmak için yüklerin elle taşınması nedeniyle omurga ve uzuvlarda kas-iskelet sistemi bozuklukları.

Merkezi Vakum Sistemi Neden Uygundur?

İnce ve narin kumaşları işlenmesi sırasında, ortamın, makinelerin ve iş istasyonlarının bakımına sürekli dikkat edilmesi gerekir. MERVAKS Merkezi vakum sistemi, aşağıdaki nedenlerden ötürü, tekstil sektöründe çalışanların güvenlik ve üretkenlik standartlarını garanti etmek için ideal çözümdür.

Merkezi sistem, aslında çok yönlülüğü ve modülerliği sayesinde, sadece temizlik hortumu kullanarak geniş yüzeyleri temizlemenize ve üretim atıklarını, tozu ve mikro tozları dışarıya atmanıza olanak tanır.

Merkezi vakum ünitesinin fabrika dışına konumlandırılması da temizlik sırasında sessizliği garanti eder.

Son olarak da sistemin etkin emiş gücü sayesinde artık üretim atıklarından dolayı üretim yavaşlamayacak ve bakım maliyetleri azalacaktır.Paradan ve zamandan tasarruf edersiniz.

SON HABERLER:

Diş Laboratuvarı

Yüksek Alan Temizliği Daha Kolay

Klasik “Riskli” yüksek alan temizliği Klasik yüksek alan temizliğinde, merdiven,forklift yada vinç ile yükselerek temizlenecek alan ulaşılıyor. Bu şekilde yapılan temizlikte daha fazla personel kullanılıyor,

DEVAMINI OKU

İLETİŞİM FORMU