Temizlik ve hijyen isteğe bağlı olamaz

Temizlik ve hijyen isteğe bağlı olamaz

Güzellik merkezleri sadece davetkar yerler olmakla kalmamalı, ziyaret edenler için de kusursuz temizlik standartları da garanti etmelidir. Çünkü; bu yerlerde, belirli düzeyde hijyen önlemleri alınmadığı takdirde çapraz bulaşma riski gerçekleşebilir.

Mikroplar, bakteriler ve patojenler çeşitli yerlerden gelebilir. Örneğin güzellik merkezinin yüzeyleri, kullanılan aletler, ziyaret eden müşteriler ve çalışanlardan gelebilir. Ayrıca yüzeylerin ve kullanılan aletlerin de yüksek kirlenme olasılığı taşıdığı bir gerçektir.

Cilt enfeksiyonlarının ve alerjenlerin bulaşma olasılığını azaltmak için temizlik işlemlerini düzenli bir şekilde yapmak ve hijyen kurallarına uygun bir çalışma ortamı yaratmak gerekir.

Bunun için salon içinde hızlı ve kolay temizlik yapabilecek aletlere sahip olmak gerekir.

Yasalara uygun olarak hijyen nasıl garanti edilir?

Bir güzellik merkezinin; müşterilerinin ve çalışanlarının sağlığını riske etmemek ve hijyeni garanti altına almak amacıyla uyması gereken bazı standartlar vardır;

  • Odalar temiz ve iyi dezenfekte edilmeli, her oda belirli bir tedavi için kullanılmalıdır.
  • Tedaviler sırasında kullanılan havlu, kâğıt, iç çamaşırı, bone gibi tüm malzemelerin tek kullanımlık olması gerekmektedir.
  • Eğe, makas, forseps, spatula gibi tüm aletler her kullanımdan sonra mutlaka sterilize edilmelidir, (sterilize derken otoklavda sterilizasyon döngüsüne tabi tutulmalarını kastediliyor.)
  • Güzellik uzmanı, müşterinin randevusuna temiz gelmesi gerektiği gibi, her tedaviden önce ve sonra ellerini yıkamalı ve tüm kişisel güvenlik cihazlarını takmalıdır.
  • Sekreter masasından, yatağa, kapı kollarına kadar her odanın yüzeyleri sürekli temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir.
  • El ve ayak tırnaklarını hızlı bir şekilde kurutmak için kullanılan özel aletler her zaman dezenfekte edilmelidir.
  • Güzellik merkezi ödül ve sertifikaları sergilemelidir. 

 

Sonuç olarak; hastalıkların yayılması güzellik merkezi gibi akla hayale gelmeyecek yerlerde bile gerçek bir risktir. Bu nedenle hem aletlerin hem de müşterinin temas ettiği yüzeylerin ve diğer her türlü kumaşın her kullanımdan sonra sürekli yıkanmasının, güzellik merkezlerinde çalışanların ve müşterilerin korunması için gerekli olduğu hatırlatılmalıdır.

SON HABERLER:

Diş Laboratuvarı

Yüksek Alan Temizliği Daha Kolay

Klasik “Riskli” yüksek alan temizliği Klasik yüksek alan temizliğinde, merdiven,forklift yada vinç ile yükselerek temizlenecek alan ulaşılıyor. Bu şekilde yapılan temizlikte daha fazla personel kullanılıyor,

DEVAMINI OKU

İLETİŞİM FORMU